Dozivanje iz Angole
Impuls boja i svetlosti odvode me u daljinu da je približim dodiru duša, sagledavanju prostora u kome vreme oblikuje različita postojanja i trajanja.
U ravni mogućeg činimo malo za ljudsko dobro, za mir koji nije dostupan na celoj planeti.
I zato, još jedan dar neba sa mojih dlanova prenosim narodu Angole.
Slikarka
Ljubinka Šiba Fimić
Neizbrisiv trag u duši
Ljubinka Šiba Fimić, i ovog puta, ostaje verna svom prepoznatljivom slikarskom umeću, namerna da poklonicima njenog nesvakidašnjeg umetničkog dara sada bar donekle dočara novi kontinent – Afriku. To što je od svih zemalja tajnovitog, nedokučivog i bezvremeno pulsirajućeg afričkog područja odabrala baš Angolu, nije ni malo slučajno. Šiba je opčinjena Kubom, njenim narodom i Če Gevarom, a spona izmedju ove dve zemlje jeste trajna i belodana, vezuje ih slobodarski duh tačnije neprestana borba za dostojanstvenim mestom na zemaljskom šaru, koje im bespogovorno pripada..
Gledalac, dok posmatra Šibine slike sagledava svu težinu vremena, onog kroz koje je prolazio jedan dobroćudan, bezazlen ali hrabar narod. Šiba je na njima, na samo sebi svojstven način, ispisala istoriju Angole, lepe i unesrećene zemlje crnog kontinenta, koju vekovima nastanjuju ljudi prepoznatljivi po savršenom osećaju za boju, veličanstvenom i naprosto očaravajućem koloritu..
Ipak, neizbrisiv trag u duši posetilaca ove životopisne izložbe ostavljaju lica tamnoputih Angolaca, na njima je posebnom bojom zauvek ispisana prošlost, sadašnjost i budućnost.
Kao što je slike sa svoje prethodne tri izložbe Ljubinka Šiba Fimić darivala narodu Kube, ruskom premijeru Vladimiru Putinu i narodu Kine, ona slike s ove izložbe poklanja narodu Angole. Njena dalekovidost, kao glavna odrednica slikarskog puta kojim se kreće poznata umetnica, posle Angole nagoveštava oslikavanje novih čudesnih prostora.
Opredeljujući se da slika prema svojim osećanjima, Ljubinka -Šiba Fimić ovoga puta okrenula se čudesnoj i inspirativnoj Africi, tačnije prizorima iz Angole, darujući narodu ove zemlje svoje slike. Time je na simboličan način zaokružila svoj „Bermudski trougao“, u geografskom i slikarskom opusu, koji povezuje Kubu, Rusiju i Kinu,a sada i jednu afričku zemlju.Svakoj od ovih zemalja poklonila je više pastela i ulja na platnu. Medju slikama koje je darovala Kubi najviše je onih posvećenih legendarnom Če Gevari, Rusiji – slike Vladimira Putina i ruskih crkava dok se Kini okrenula vodjena njenom bogatom tradicijom, kuluturom i misaonom krilaticom da „mudrost dolazi sa istoka „
Vreme upisano u slikama – mogli bi se nazvati pasteli Ljubinke Šibe Fimić posvećene Angoli, afričkoj pulsirajućoj matici života, a za one, koji je nedovoljno poznaju - klopci za dušu i um. Prizori iz svakodnevnog života ove zemlje, bogata je inspiracija za slikarku u svakom smislu – duhovnom, sadržajnom, koloritnom... Mada je Angola veoma zanimljiva knjiga istorije, umetnica se nije okrenula njenoj prošlosti, petovekovnoj dominaciji stranih osvajača a potom i dugogodišnjem gradjanskom ratu, osim sa malim izuzecima, slikom robova koji pevaju o svom oslobodjenju. Tema njenih slika su prizori iz svakodnevnog života- porodice u obavljanju poslova u kući i na polju, žene koje nose decu, na karakterističan način, na ledjima, žene koje rade, odlaze na posao, deci koja se igraju i pred kojima je budućnost...Ono što ju je posebno privuklo a što je prenela i na svoje slike to je snažni kolorit, vatromet boja, koja slikama iz života daju neobičanu snagu.
Za one koji ne poznaju Angolu, slike Ljubinke Šibe Fimić su poseban izazov – da upoznaju , razumeju i zavole ovu afričku zemlju i njen narod.
Milanka Ivančajić, novinar